I am looking for..

Please select a Team: (type and the magic happens)


Czech Republic

Website - http://nv.fotbal.cz

Team Profile

Nickname: Czech Republic

Country of Origin: Czech Republic

Ground: Generali Arena

Ground History

Czech Republic History

The Czech Republic national football team represents the Czech Republic in association football and is controlled by the Football Association of the Czech Republic, the governing body for football in the Czech Republic. Their current head coach is Michal Bílek. Before its separation in 1992, the team participated in FIFA and UEFA competitions as Bohemia, Austria-Hungary, and the majority as Czechoslovakia.

The national team was founded in 1901, existing under the previously mentioned names before the separation of Czechoslovakia in 1992. Their first international competition as the Czech Republic was Euro 1996 where they finished runners-up, their best finish in any international competition. Despite their early success, they have only featured in one FIFA World Cup, the 2006 tournament, where they were eliminated in the first round of the competition. They suffered the same fate at Euro 2008, their most recent appearance in the final stages of a major tournament.

European Championships

Comp Season Standing
1996 Runner-up

Czech Republic 2021 Record



Clear Filter

  Matches Wins Draws Losses
0 0 0 0
1 1 0 0
Total 1 1 0 0

Czech Republic 2021 Record - European Championships

Comp Date Against Venue Score Att
June 14, 2021 Scotland Scotland Hampden Park 2 - 0
June 18, 2021 Croatia Croatia Hampden Park -
June 22, 2021 England England Wembley Stadium -

Czech Republic Squad

Players at the club between 1 Jan & 31 Dec of selected year


Clear Filter

Player Pos Age Nation Start Cur
Jiri Pavlenka
GK 29 years, 2 months Czech Republic June 12, 2017
Ales Mandous
GK 29 years, 2 months Czech Republic Sept. 7, 2020
Tomás Vaclík
GK 32 years, 2 months Czech Republic June 12, 2017
Pavel Kaderabek
DF 29 years, 2 months Czech Republic June 12, 2017
Ondrej Celustka
DF 32 years Czech Republic June 12, 2017
Jakub Brabec
DF 28 years, 10 months Czech Republic June 12, 2017
Jan Boril
DF 30 years, 5 months Czech Republic Sept. 1, 2017
David Zima
DF 20 years, 7 months Czech Republic March 21, 2021
Ales Mateju
DF 25 years Czech Republic Sept. 4, 2020
Vladimir Coufal
DF 28 years, 10 months Czech Republic Nov. 11, 2017
Tomas Kalas
DF 28 years, 1 month Czech Republic Nov. 14, 2012
Thomas Holes
DF 28 years, 2 months Czech Republic Sept. 7, 2020
Alex Kral
MID 23 years, 1 month Czech Republic March 22, 2019
Jakub Jankto
MID 25 years, 5 months Czech Republic March 22, 2017
Petr Sevcik
MID 27 years, 1 month Czech Republic Nov. 14, 2019
Michal Sadliek
MID 22 years Czech Republic June 1, 2021
Tomas Soucek
MID 26 years, 3 months Czech Republic Nov. 15, 2016
Vladimir Darida
MID 30 years, 10 months Czech Republic June 1, 2012
Antonin Barak
MID 26 years, 6 months Czech Republic Nov. 15, 2016
Lukas Masopust
MID 28 years, 4 months Czech Republic March 26, 2018
Jakub Pesek
MID 28 years Czech Republic Sept. 7, 2020
Tomas Pekhart
FW 32 years, 1 month Czech Republic May 22, 2010
Adam Hlozek
FW 18 years, 11 months Czech Republic Sept. 4, 2020
Michael Krmencik
FW 28 years, 3 months Czech Republic Jan. 1, 2016
Matej Vydra
FW 29 years, 1 month Czech Republic Aug. 1, 2012
Patrik Schick
FW 25 years, 5 months Czech Republic Jan. 1, 2016